Manufacturer of a wide range of products which include envelope making machine, 2 hp carton window pasting machine, excel 302c carton window pasting machine and carton window pasting machines.
₹ 1300000 / Piece Get Latest Price
| Max envelope size | 10x13 inch |
| Machine speed | 5000 pcs/hr |
| Machine type | Automatic |
| Capacity | 100 carton/min |
| Envelope type | Pocket, Window, Office |
| Glue type | Cold glue |
| Usage/Application | To Apply Glue On The Tip Of The Corrugation Sheets To Make A Different Ply. |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Power load | 5 kW |
| Motor Power | 2 HP |
| Material | SS |
| Phase | 2 Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Blank size | 20x24 Inches |
| Weight | 800kg |
| Film Thickness | 125 Micron |
| Counter | Digital Preset Counter |
| Brand | Tech Master |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 900000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 80 carton/min |
| Usage/Application | To Apply Glue On The Tip Of The Corrugation Sheets To Make A Different Ply. |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Stainless Steel |
| Motor Power | 2HP |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Blank Size | 16x20 Inches |
| Paper Weight | 350 GSM |
| Weight | 650 kg |
| Brand | Tech Master |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 850000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 2000 Pieces Per Hour |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Tech Master |
| Blank Size | 21"X 24" Inches |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 hz |
| Material | SS |
| Motor Power | 2HP |
| Phase | 2 Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 320 V |
| Weight | 600kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Unit
₹ 550000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 40 carton/min |
| Usage/Application | To Apply Glue On The Tip Of The Corrugation Sheets To Make A Different Ply. |
| Model Name/Number | Excel 302C |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 2 HP |
| Phase | 2 Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Blank size | 20x24 Inches |
| Weight | 800kg |
| Counter | Digital Preset Counter |
| Brand | Tech Master |
Minimum order quantity: 2 Unit
₹ 730000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 carton/min |
| Usage/Application | To Apply Glue On The Tip Of The Corrugation Sheets To Make A Different Ply. |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 hz |
| Material | SS |
| Motor Power | 2 HP |
| Phase | Single |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Blank Size | 16x20 Inches |
| Weight | 650kg |
| Brand | Tech Master |
Minimum order quantity: 3 Piece
Nikunj Vaghasiya (Director)
Tech Master Engineering
A 1 And 2, 490-491, D 23 And 24, Makarpura Gidc, Gidc, Makarpura
Vadodara - 390010, Gujarat, India