Pioneers in the industry, we offer 3hp office envelope window pasting machine, 530kg envelope pasting machine, 620kg automatic envelop pasting machine and fully automatic carton window pasting machine from India.
₹ 700000 / Piece Get Latest Price
| Max envelope size | 20 X 24 |
| Machine speed | 4000 TO 6000 pcs/hour |
| Machine type | Automatic |
| Capacity | 2000 pouch/hour |
| Automatic Grade | Automatic |
| Envelope type | Window |
| Glue type | Cold glue |
| Usage/Application | Sticking Films On The Windows Of Various Cd Or Dvd's Disc Envelopes |
| Voltage | 220 V |
| Paper gsm | 120 gsm |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5HP |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Tech Master |
| Weight | 900 kg |
| Counter | Digital Preset Counter |
| Speed | 1200 RPM |
| Blank size | 20x24 Inch |
| Film thickness | 20 to 120 micron |
| Paper Weight | 55 to 125 gsm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 900000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 1000 pouch/hour |
| Size | 85 inch |
| Automatic Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 240 V |
| Power | 2HP |
| Frequency | 60 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Phase | 2 Phase |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Paper Weight | 350 GSM |
| Weight | 530kg |
| Film thickness | 125 Microns |
| Counter | Digital Preset Counter |
| Brand | Tech Master |
Minimum order quantity: 3 Unit
₹ 900000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 1000 pouch/hour |
| Automatic Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 240 V |
| Power | 2 HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | 2 Phase |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Blank size | 20x24 Inches |
| Paper weight | 350 GSM |
| Weight | 620kg |
| Film Thickness | 125 Micron |
| Counter | Digital Preset Counter |
Minimum order quantity: 2 Unit
₹ 1600000 / Piece Get Latest Price
| Max box width | 800 mm |
| Machine speed | 80 m/min |
| Machine type | Automatic |
| Capacity | 2000 pouch/hour |
| Automatic Grade | Automatic |
| Box type | Rigid box, Duplex, Corrugated, Carton |
| Glue type | Cold glue |
| Automation Grade | automatic |
| Blank Size | 12"x12" |
| Power load | 5 kW |
| Counter | yes |
| Feeder type | Belt feed |
| Carton ply | 3 ply, Duplex, 5 ply |
| Frequency | 50 hz |
| Material | ms/ss |
| Paper Weight | 250 gsm to 500 gsm |
| Phase | 3 phase |
| Power Source | AC |
Minimum order quantity: 1 Piece
The Carton Window Pasting Machine TME-SMART-40 is a high-speed, semi-automatic or fully automatic machine designed for precise pasting of transparent plastic films (like PET, BOPP, or PVC) onto pre-cut windows of carton blanks. It is widely used in the packaging industry for producing boxes with clear display windows for toys, cosmetics, electronics, food items, and other consumer goods.
Nikunj Vaghasiya (Director)
Tech Master Engineering
A 1 And 2, 490-491, D 23 And 24, Makarpura Gidc, Gidc, Makarpura
Vadodara - 390010, Gujarat, India