Providing you the best range of 2hp window patching machine, 2 phase fully automatic window patching machine and 220v carton window patching machine with effective & timely delivery.
₹ 600000 / piece Get Latest Price
| Max Sheet Size | 600×800 mm |
| Patching Speed | 4000 sheet/ hour |
| Window Film Type | PET, PP, Met PET, PVC |
| Machine Material | Mild Steel |
| Carton Type | Rigid Box, Corrugated Carton, Mono Carton, Sleeve |
| Max Film Width | 250 mm |
| Operation Type | Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finishing | Polished |
| Gluing System | Cold Glue |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Blank Size | 20x21 Inches |
| Weight | 800kg |
| Film Thickness | 125 Micron |
| Counter | Digital Preset Counter |
| Motor Power | 2 HP |
| Brand | Tech Master |
Minimum order quantity: 1 piece
Our rich industry experience enables us to offer an exhaustive range of 1HP Window Patching Machine. The range is backed by high pressure, fully automatic ejecting units that stabilize the production and enhance the labor productivity. Our range finds extensive application in various ground paper pasting applications, as it can be adjusted according to the production needs to ensure zero film wastage.
₹ 730000 / Piece Get Latest Price
| Max Sheet Size | 600×800 mm |
| Patching Speed | 2000 sheet / hour |
| Window Film Type | Met PET, PET, PP, PVC |
| Machine Material | Stainless Steel |
| Carton Type | Mono Carton, Rigid Box, Corrugated Carton |
| Max Film Width | 200 mm |
| Operation Type | Automatic |
| Gluing System | Cold Glue |
| Feeding Type | Pile Feed |
| Weight | 600kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Three phase / Single Phase |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Voltage | 220 V/ 415 V |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Envelope Size | 6 inch x 8 inch |
| Brand | Tech Master |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600000 / piece Get Latest Price
| Max Sheet Size | 600×800 mm |
| Patching Speed | 4000 sheet / hour |
| Window Film Type | BOPP, Met PET, PET, PVC, PP |
| Machine Material | Mild Steel |
| Carton Type | Mono Carton, Corrugated Carton, Rigid Box |
| Max Film Width | 200 mm |
| Operation Type | Automatic |
| Surface Finishing | Polished |
| Gluing System | Both |
| Feeding Type | Pile Feed |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | three phase |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Open Carton Size | 21 inch x 24inch |
| Speed | 8000 Pieces/ Hour |
| Brand | Tech Master |
Minimum order quantity: 1 piece
Nikunj Vaghasiya (Director)
Tech Master Engineering
A 1 And 2, 490-491, D 23 And 24, Makarpura Gidc, Gidc, Makarpura
Vadodara - 390010, Gujarat, India