Pioneers in the industry, we offer 650kg fully automatic flap pasting machine, envelope flap tap sticking machine and 3 phase flap pasting machine from India.
₹ 600000 / Unit Get Latest Price
| Max carton width | 800 mm |
| Machine speed | 80 m/min |
| Machine type | Automatic |
| Size | 55 inch |
| Capacity | 100 carton/min |
| Brand | Tech Master |
| Carton ply | 3 ply, 5 ply, 7 ply |
| Glue type | Cold glue, Hot melt |
| Usage/Application | Glue The Opening Of 3-ply And 5-ply Corrugated Cardboard |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Power load | 3 kW |
| Min carton size | 150x300 mm |
| Material | SS |
| Conveyor type | Chain |
| Phase | 2 Phase |
| Power | 2HP |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 650kg |
| Blank Size | 14x20 Inches |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 700000 / Piece Get Latest Price
| Max carton width | 600 MM |
| Machine speed | 80 m/min |
| Machine type | Automatic |
| Capacity | 40 box/min |
| Brand | Tech Master |
| Carton ply | 3 ply, mono carton ,duplex |
| Glue type | Cold glue, Hot melt |
| Usage/Application | Envelope manufacturing (mailing envelopes, office envelopes, greeting card envelopes) Courier bags |
| Body Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 2 Phase |
| Power Source | Electric |
| Weight | 650kg |
| Voltage | 415V |
| Motor Horse Power | 2HP |
| Country of Origin | Made in India |
| Counter | Digital Preset Counter |
| Finish Envelope Size | 10*14 Inch |
| Tape Sticking Width | 20-100 mm |
| Machine Weight | 650 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
Dual Function: Automatic glue application in a single pass.
Precision Gluing: Even glue coating with adjustable glue width, quantity, and position.
Automatic Feeding: Continuous feeding of blank envelopes for uninterrupted production.
Tape Application: Option to apply release liner with precise cutting and placement.
High-Speed Output: Production speed up to 6000 pieces per HOUR (depending on size & material).
Robust Build: Heavy-duty MS/SS structure with rust-proof coating for long-lasting performance.
Safety: Integrated sensors and emergency stops for operator safety.
Low Maintenance: Easy cleaning and maintenance access.
| Particulars | Details |
|---|---|
| Sheet size | Up to 20"x24" |
| Tape Width | 15 mm to 30 mm |
| Gluing Method | Cold glue unit |
| Production Speed | Up to 6000 pieces/hour |
| Power Supply | 415V, 50Hz, Single/3 Phase |
| Dimensions (L x W x H) | Approx. 88" x 44" x 56" |
| Net Weight | Approx. 900 kg |
Inline flap folding & pressing unit.
Auto stacking & counting system.
Adjustable for different envelope/pouch sizes.
Glue tank with precise temperature control (for hot-melt).
Envelope & stationery manufacturers
Courier bag & security pouch makers
E-commerce packaging solutions
₹ 550000 / Unit Get Latest Price
| Max carton width | 800 mm |
| Machine speed | 80 m/min |
| Machine type | Automatic |
| Capacity | 80 carton/min |
| Carton ply | 3 ply, 5 ply |
| Glue type | Cold glue, Hot melt |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 2HP |
| Material | SS |
| Phase | 3 Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 800kg |
| Blank size | 18x23 Inches |
| Film Thickness | 150 Micron |
| Counter | Digital Preset Counter |
| Brand | Tech Master |
Minimum order quantity: 1 Unit
Nikunj Vaghasiya (Director)
Tech Master Engineering
A 1 And 2, 490-491, D 23 And 24, Makarpura Gidc, Gidc, Makarpura
Vadodara - 390010, Gujarat, India